Board of Directors

​​One of our main strengths is that our Board of Directors is a local board consisting of people from a diverse industrial, occupational and demographic base who all have a vested interest in making Lancaster County a better place for all of us to live. 

2021-2022 Board of Directors

Executive Committee

Mark Ammons-Chairman
USC-L
2020 -2023  (2nd 3-yr. Term)
Ending July 1, 2023

Quincy Reed-Vice Chairman
Lancaster County Water & Sewer District
2018-2021 (2nd 3-yr Term)
Ending July 1, 2024

Natoya Bufford-Treasurer
Founders Federal Credit Union
2019-2022 (1st -3yr Term)
Ending July 1, 2022

Lisa Roddey-Secretary
MUSC Health - Lancaster
2020-2023 (1st 3- yr. Term)
Ending July 1, 2023

Justin Hallman-Past Chairman
Comporium
2018-2021 (1st 3-yr Term)
Ending July 1, 2021

Members

Nicole Trull
Comporium
2019-2022 (2nd 3-yr. Term)
Ending July 1, 2022

Lisa Hallman
Lancaster County School District
2018-2021 (1st 3-yr. Term)
Ending July 1, 2021

Alston DeVenny
Folks & DeVenny LLC
2020-2023 (2nd 3-yr. Term)
Ending July 1, 2023

Luke Harvell
First Citizens Bank
2020-2023 (1st 3yr. Term)
Ending July 1, 2023

Katherine Jones
Lancaster County Parks & Recreation
2020-2023 (1st 3- yr. Term)
Ending July 1, 2023

Jason Truesdale
Town of Heath Springs
2021-2024 (1st 3-yr. Term)
Ending July 1, 2024
 
Greg Brasington
Lancaster County EMS
2021-2024 (1st 3-yr. Term)
Ending July 1, 2024
 
Porsha Mungo-Brown
S&M Staffing Services, LLC
2021-2024 (1st 3-yr. Term)
Ending July 1, 2024